Ako vplývajú probiotiká a mikrobióm na naše zdravie?

Telo človeka je domovom nespočetného množstva baktérií. Nachádzajú sa na našej pokožke a slizniciach už od narodenia. Najväčšie množstvo baktérii žije v našich črevách. Nie sú tam však náhodou, ani navyše a úzko súvisia s naším zdravím. Ovplyvňujú procesy trávenia, kondíciu sliznice aj našu imunitu.

Ako sa nazývajú tieto zdraviu prospešné baktérie, aké sú ich funkcie a na čo všetko slúžia? Na tieto otázky odpoviem v tomto článku.

Probiotiká – nevyhnutná súčasť našich čriev

Zdraviu prospešné baktérie, osídľujúce naše črevá, sa nazývajú probiotiká. Sú to prevažne baktérie mliečneho kvasenia, napríklad druhy lactobacillus, streptococcus a bifidobacterie. Probiotiká sú aj hotové prípravky obsahujúce probiotické baktérie, ktoré priaznivo pôsobia nielen na trávenie, ale na celý organizmus. 

Črevá

Živé probiotiká sú baktérie, ktoré prijímame v podobe prípravku v aktívnej forme. Okrem nich existujú už aj tekuté tyndalizované – “uspaté” alebo inaktivované probiotiká. Ich výhodou je, že sa nenarušia tráviacimi šťavami v žalúdku a veľmi dobre priľnú na stenu čreva, čím prispievajú k jeho hojeniu. 

Bez prebiotík by nemohli fungovať správne

Na to, aby sa probiotikám v črevách darilo, slúžia prebiotiká. Práve niektoré druhy oligosacharidov a vlákniny pomáhajú probiotickým baktériám udržať sa v čreve a rásť. Ideálny pomer probiotík a prebiotík pomáha vytvoriť v črevách tú správnu harmóniu.

Čo ak sú účinky probiotík najdôležitejšie pre náš organizmus?

Na čo všetko dohliadajú probiotiká? V prvom rade sú prirodzenou súčasťou nášho črevného mikrobiómu. Posilňujú našu imunitu a vplývajú na výskyt a prejavy alergií. Probiotiká môžu byť nápomocné pri predchádzaní zápalových procesov, a to nielen v čreve.

Mikrobióm, črevné baktérie a probiotiká

Prispievajú k jeho regenerácii počas a po užívaní antibiotík. Tráviaci trakt osídlený správnymi probiotickými kultúrami nás chráni pred civilizačnými neduhmi, ale aj vaginálnymi infekciami. Probiotiká sú schopné vyrobiť niektoré vitamíny a môžu tiež pomáhať pri znižovaní hladiny cholesterolu. 

Aké probiotiká sú pre človeka najlepšie a aký je rozdiel medzi bežnými a personalizovanými probiotikami? Prečítajte si o tom viac v článku:  Najlepšie probiotiká sú NA MIERU.

S probiotikami a črevnými baktériami úzko súvisí aj ďalší pojem, ktorým je mikrobióm. Poďme si vysvetliť, čo je mikrobióm a prečo by ste nemali ignorovať jeho stav.

Mikrobióm

Mikrobióm tvoria všetky mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v našom tele a na našom tele. Črevný mikrobióm tvorí viac než stotisíc druhov baktérií. Vedci odhadujú váhu tejto bakteriálnej masy na približne tisíc gramov. Kde sa všetky tie baktérie berú?

Prvé osídlenie našich čriev nastáva už počas pobytu v tele matky. Nesmierne dôležitým, z pohľadu prenosu mikrobiómu, je prirodzený pôrod.

žena držiaca bábätko

Následne je to dojčenie, ktoré okrem dôležitých živín dodáva do tela dieťaťa obrovské množstvo probiotických baktérií. Štruktúra našej mikrobioty je ovplyvňovaná celý život. Až 50 percentami sa na jej zložení podieľa strava. 

Ak všetko funguje ako má, naše črevá dokážu vyprodukovať až 90 % serotonínu. Zároveň až 70 % imunity závisí od správneho fungovania tráviaceho traktu.

Kondícia mikrobiómu závisí aj od nášho životného štýlu. Časté užívanie liekov, prehnaná konzumácia mäsa, stres, nedostatočný príjem tekutín, čerstvého ovocia a zeleniny, deficit spánku, fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu narúša ideálnu vyváženosť jednotlivých baktérií. 

To, že je náš mikrobióm v nepohode, sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Niekto bojuje s dermatitídou, ekzémami alebo nadváhou. Iný môže mať hnačky, zápchu, psychické problémy, depresie alebo úzkosti. S trávením však súvisia aj vážne civilizačné a neurologické ťažkosti.

Vďaka vyšetreniu mikrobiómu zistíte, či sú zdraviu prospešné baktérie v rovnováhe.

Existuje niečo, čo sa dá nazvať štandardný mikrobióm. Každý z nás má síce iný mikrobióm, ktorý závisí aj od oblasti, v ktorej žijeme. V každom mikrobióme sú dominantné skupiny baktérií, ktoré slúžia ako ukazovateľ nášho zdravia. 

Vyšetrenie mikrobiómu, probiotiká

Pri vyšetrení mikrobiómu sa zameriavame na laktobacily, bifidobaktérie, firmicutes a bacteroidetes.

Laktobacily “strážia” črevné Ph, regulujú imunitu, zlepšujú trávenie, pomáhajú štiepiť lepok, znižujú reaktivitu pri alergiách a intoleranciách. Takisto upravujú konzistenciu stolice a vyprázdňovanie. 

Bifidobaktérie regulujú imunitné procesy v tele, udržujú celistvosť črevnej sliznice, produkujú vitamíny a majú omladzujúci účinok na celý organizmus. Preto sa im hovorí aj tzv. juvenilné baktérie

Baktérie kmeňa Firmicutes sú schopné vyťažiť z potravy pre naše telo maximum vstrebateľných živín. Ich nepomer však upozorňuje na sklon k nadváhe alebo k tzv. skrytým zápalom v tele.

Množstvo baktérií kmeňa bacteroidetes zasahuje do aktivácie imunitného systému a do výživy. Preto nám podáva informáciu aj o riziku vzniku rôznych civilizačných ochorení. Ak sa zdraviu prospešné baktérie dostanú do nerovnováhy, môžu spôsobiť stav zvaný syndróm presakujúceho čreva.

Viete, v akej kondícii sa nachádza váš mikrobióm?

Vďaka vyšetreniu črevnej mikrobioty sa môžete dozvedieť, v akej kondícií sa nachádza váš organizmus. Správa analýzy vám poskytne informácie aj o tom, či vašu nadváhu môže ovplyvňovať mikrobióm. Takisto vás upozorní na vnútornú nerovnováhu, ktorá môže byť dôvodom vašich problémov.

Aj preto je vhodné nechať si vyšetriť mikrobióm v rámci preventívnej prehliadky. Na základe analýzy vám môžu byť odporúčané tzv. predpripravené probiotické a prebiotické sirupy, vhodné presne pre vašu mikrobiotu na harmonizáciu zdraviu prospešných baktérií. 

Dostaňte svoje črevo do pohody

Radi by ste zistili, v akej kondícii je vaše trávenie? Urobte si Microbiome test od spoločnosti, ktorá je lídrom v tejto oblasti. Objednáte si ho online a v pohodlí domova odoberiete vzorku. Tú odošlete do našich laboratórií v Brne. Odborníci ju zanalyzujú a vyhodnotia stav probiotických baktérií vo vašom čreve.

Zistite, v akej kondícii je vaše trávenie a čo môžete pre svoj mikrobióm urobiť už dnes, aby ste sa vyhli ťažkostiam.

Zaujal vás tento článok? Chcete sa dozvedieť viac nielen o mikrobiom teste, probiotikách na mieru, ale aj o tejto výnimočnej spoločnosti?

Pripojte sa ku mne na nezáväzný zoom meeting. Dostanete odpovede na otázky nielen o vášom mikrobióme, či o prevencii, ale aj o fyzickom, psychickom a možno aj finančnom zdraví.

Teším sa na vás.

Výživová poradkyňa pre základnú výživu

Podpis Darina Kačalová - Výživová poradkyňa pre základnú výživu

Ebook: Až 73% ľudí trpí kvôli ťažkostiam s trávením. Viete prečo?

ZÍSKAŤ EBOOK ZADARMO

 

 

TOP

X
Marmanemi